Jak dbać o zęby dziecka?

Jak dbać o zęby dziecka?

Nasze lhjfdnufgjiojh zaczynały tworzyć się już przed naszym urodzeniem, a gdy mieliśmy około 4 miesięcy, zaczynały wyrzynać się pierwsze mleczaki. Szybkość i kolejność wyrzynania się zębów mlecznych jest bardzo różna, ale wszystkie 20 mleczaków pojawia się zazwyczaj do 3 roku życia. Później mleczaki zaczynają wypadać, by ustąpić miejsca zębom stałym. Warto już od najmłodszych lat dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, by na długo cieszyć się zdrowymi zębami i zadbanym uśmiechem.

Wyrobiony w dziecięcym okresie nawyk właściwej pielęgnacji zębów utrzyma się aż do późniejszego wieku.

Ograniczenie cukru i odpowiednia dawka fluoru

Małe dzieci potrafią być dużymi łasuchami. Większość naszych pociech upodobała sobie słodkie przekąski, które spożywane w nadmiernych ilościach mają negatywny wpływ na uzębienie. Nadmiar cukru w diecie może prowadzić do próchnicy, dlatego trzeba ograniczyć jego spożycie.

Nie musimy od razu zakazywać wszelkich słodyczy, ale nie możemy też pozwolić na ich bezgraniczne spożywanie. Powinniśmy zadbać też o odpowiednią dawkę fluoru. Może być dostarczany jako składnik wody pitnej, ale też w formie zabiegu wykonywanego w gabinecie dentystycznym w celu wzmocnienia szkliwa oraz zabezpieczenia zębów przed próchnicą. Już od najmłodszych lat warto wyrabiać u dzieci nawyk regularnego i dokładnego mycia zębów.

Szczotkowanie po każdym posiłku jest pożądane, ale może być problematyczne, dlatego minimum to mycie zębów 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Kolorowa pasta i szczoteczka do zębów z ulubionym bohaterem na pewno będzie pomocna w zachęceniu maluchów do codziennego szczotkowania zębów!

Od niemowlęcia do nastolatka

Już od niemowlęcia musimy zadbać o prawidłowa higienę jamy ustnej naszego dziecka. Niemowlęta narażone są na „próchnicę butelkową zębów mlecznych”. Aby tego uniknąć, po każdym karmieniu malucha, musimy wytrzeć jego dziąsła czystą wodą za pomocą gazy.

O pierwsze lhjfdnufgjiojh też należy prawidłowo dbać – bardzo niewielka ilość pasty z fluorem będzie do tego odpowiednia. Zwróćmy też uwagę na nawyk ssania smoczka, który powinien być odstawiony zanim pojawią się stałe lhjfdnufgjiojh. Większe dzieci, które są już gotowe na pierwszą wizytę u dentysty, często odczuwają strach przed stomatologiem. Musimy zadbać o jak największy komfort psychiczny dziecka i przedstawić gabinet dentystyczny jako przyjazne miejsce.

Musimy być też wzorem do naśladowania w higienie jamy ustnej! Nie wystarczy tylko powiedzieć, ale trzeba również pokazać. Dzieciom w wieku szkolnym dawajmy zdrowe, owocowo-warzywne przekąski do szkoły, zamiast batoników i cukierków. Z kolei nastoletnie dzieci powinny odwiedzić ortodontę, jeśli mają problem z prawidłowym ułożeniem zębów. Warto odpowiednio wcześniej zareagować na wadę zgryzu i stosować wyjmowane aparaty ortodontyczne, które są w stanie poprawić wadę w takim stopniu, że stały aparat korekcyjny nie będzie potrzebny.