Jak podlewać rośliny doniczkowe?
Mogłoby się wydawać, że podlewanie roślin doniczkowych to niezwykle prosta czynność, w której nie ma nic skomplikowanego. Na pierwszy rzut oka tak rzeczywiście jest, ale z drugiej strony należy pamiętać o tym, że rośliny mogą mieć bardzo różne zapotrzebowanie na wodę. W związku z tym warto wiedzieć, jakie są najważniejsze zasady związane z podlewaniem domowych roślin. To tym bardziej pewna elementarna wiedza odkąd podlewanie to najważniejsza czynność związana z pielęgnacją roślin. O czym powinniśmy więc pamiętać?
Potrzebne akcesoria do podlewania roślin
Rośliny można podlewać w zasadzie każdym naczyniem, jakie tylko znajdziemy pod ręką, jednak stworzone zostały akcesoria, które ułatwiają nam ten proces. Do podlewania roślin służy więc przede wszystkim konewka, dzięki której woda nie trafi poza doniczkę. Inne przydatne akcesorium to butelka ze spryskiwaczem – wykorzystując takie narzędzie jesteśmy w stanie od czasu do czasu zraszać liście niektórych roślin.
Czym podlewać rośliny domowe?
Woda z kranu nie jest do końca odpowiednia, gdyż może zawierać spore ilości wapnia. Jeśli więc zamierzamy już użyć wody z kranu to warto ją przegotować, a następnie odstawić na około 24 godziny, dzięki czemu wytrącony osad opadnie na dno.
Jak podlewać rośliny?
Musimy przede wszystkim poznać wymagania poszczególnych roślin, które to mogą mieć zupełnie różne zapotrzebowanie na wodę. Jednym z najczęstszych powodów ginięcia roślin doniczkowych jest tymczasem właśnie nadmiar wody – z reguły jest to sytuacja dużo bardziej niebezpieczna dla roślin niż przejściowa susza.
Dobrym pomysłem jest więc zakup higrometru, czyli inaczej mówiąc czujnika wilgoci, który może nam zasygnalizować czas podlewania. Warto przy tym wszystkim pamiętać, że rośliny mogą mieć zupełnie inne wymagania w zależności od pory roku. – dzieje się tak, gdyż wiosna i lato to z reguły czas intensywnego wzrostu, podczas gdy jesienią i zimą większość roślin przechodzi tak zwany okres spoczynku. Bardzo istotne jest także to, by nie podlewać roślin rutynowo – zamiast tego należy je obserwować i uzupełniać wodę tylko wtedy, kiedy rośliny rzeczywiście tego potrzebują. Dobrze jest wiedzieć również o tym, że niektóre rośliny prócz samego podlewania, potrzebują do rozwoju również zraszania liści. Z drugiej strony, są też takie rośliny, dla których zraszanie może okazać się niezwykle niebezpieczne. To dlatego tak ważne jest, aby posiadać odpowiednią wiedzę na temat posiadanych przez nas roślin, aby móc w odpowiedni sposób wybrać procesy pielęgnacyjne i zająć się roślinami poprzez wykorzystanie właściwych metod.
Najpopularniejsze metody podlewania
Wśród tych najbardziej popularnych metod mamy podlewanie „od góry” oraz „od dołu”. W tym pierwszym przypadku wodę wlewamy do doniczki na ziemię, ale nigdy na roślinę. Po kilkunastu minutach zebrany na podstawce nadmiar wody należy usunąć. Z kolei druga metoda polega na tym, że zanurzamy doniczkę w wodze niemal po sam brzeg w dużym naczyniu.
W ten sposób podłoże samodzielnie zasysa potrzebną ilość wody.
Polecane artykuły
Jakie są cechy dobrego tłumacza?
Znajomość języka obcego to oczywiście najważniejsza cecha każdego dobrego tłumacza, natomiast to nie wszystko. Bo choć znajomość języka jest niezwykle ważna to jednak samą znajomością nie stworzymy dobrego tłumaczenia. Dobry tłumacz powinien mieć także zestaw innych cech, aby móc z sukcesem pracowa
Jak dobrze wykorzystać betoniarkę na budowie?
Betoniarka to jedna z podstawowych maszyn na każdej budowie. W zasadzie trudno jest sobie wyobrazić budowę domu czy innegobudynku bez betoniarki. Dlaczego jej rola jest taka ważna? Betoniarka to maszyna, za pomocą której stworzymy mieszankę betonową, dzięki której możliwe będzie zbudowanie budynku.