Jak przesadzać rośliny doniczkowe? Podpowiadamy!

Jak przesadzać rośliny doniczkowe? Podpowiadamy!

Rośliny doniczkowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji – niekiedy powinny zostać również przesadzone. Wiele osób wciąż zastanawia się, kiedy i po co tak w zasadzie przesadzać tego typu rośliny. Odpowiedź jest tymczasem bardzo prosta – rośliny, podobnie jak i wszystkie inne żywe organizmy, w zasadzie cały czas rosną. Wraz z upływem czasu będzie im więc coraz ciaśniej w doniczce i konieczne będzie właśnie przesadzenie. Jasny sygnał to wychodzące przez otwory w doniczce korzenie, które zwiastują, że nadszedł czas na „przeprowadzkę”. Warto przy tym pamiętać o kilku ważnych zasadach takich jak choćby to, że młode rośliny powinniśmy przesadzać raz w roku, a te nieco starsze zdecydowanie rzadziej. Starych roślin nie przesadzamy z kolei wcale. Przesadzanie roślin do nowego podłoża ma także jeszcze jeden bardzo ważny aspekt: otóż nowe podłoże to dla roślin bardzo istotne źródło potrzebnych do rozwoju makro- i mikroelementów. Tymczasem ilość tego typu składników z czasem po prostu się wyczerpuje, a co za tym idzie rośliny w starej ziemi z czasem rosną coraz słabiej. Nierzadko zaczynają także chorować, co wynika z tego, że ich podłoże nie dostarcza im elementów niezbędnych do życia. Nic więc dziwnego, że eksperci nieustannie podkreślają to, jak ważne jest dla rozwoju rośliny właściwe podłoże – jego jakość może mieć ogromny wpływ na rozwój, ale też zdrowie roślin na przestrzeni lat. Warto więc zadbać o to, by podłoże naszych roślin było świeże i żyzne, dzięki czemu będą mogły się one spokojnie rozwijać.

Kiedy i jak przesadzać rośliny?

Ważne jest, by przesadzać rośliny w sposób regularny. W tym celu należy przyjąć pewne ramy czasowe co do konkretnych roślin i pamiętać, by rośliny balkonowe co roku przesadzać do nowego podłożą, podobnie jak młode czy szybkorosnące rośliny. Z kolei rośliny domowe z reguły przesadza się co dwa, trzy lata. A w jaki sposób najlepiej przesadzać? Trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednio dużą doniczkę – rośliny z czasem wymagają bowiem coraz więcej miejsca. I tak, w przypadku małych roślin nowa doniczka powinna mieć średnicę o dwa, trzy centymetry większą niż poprzednia. Z kolei w przypadku średnich roślin będzie to już pięć centymetrów różnicy. Duże rośliny to trochę inne zasady, gdyż w tym przypadku z reguły wymieniamy już tylko podłoże. Spore znaczenie ma również wybór odpowiedniej doniczki, przede wszystkim ze względu na materiał, z którego jest ona zrobiona. Gliniane doniczki są z reguły dość ciężkie, ale z drugiej strony zapewniają dobrą wymianę powietrza przez mikropory. Z kolei pojemniki z tworzyw sztucznych takiej wymiany nie zapewnią. Charakteryzują się jednak nieco większą praktycznością, a do tego także niższą ceną. Najwięcej osób stawia na klasyczne doniczki charakteryzujące się dnem z otworami, przez które to może wypłynąć nadmiar wody.

Prócz samej donicy bardzo ważne jest także odpowiednie podłoże – należy unikać przede wszystkim tych najtańszych produktów czy ziemi ogrodowej, która niekoniecznie nadaje się do roślin doniczkowych.