Jak przesadzać rośliny doniczkowe? Podpowiadamy!
Rośliny doniczkowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji – niekiedy powinny zostać również przesadzone. Wiele osób wciąż zastanawia się, kiedy i po co tak w zasadzie przesadzać tego typu rośliny. Odpowiedź jest tymczasem bardzo prosta – rośliny, podobnie jak i wszystkie inne żywe organizmy, w zasadzie cały czas rosną. Wraz z upływem czasu będzie im więc coraz ciaśniej w doniczce i konieczne będzie właśnie przesadzenie. Jasny sygnał to wychodzące przez otwory w doniczce korzenie, które zwiastują, że nadszedł czas na „przeprowadzkę”. Warto przy tym pamiętać o kilku ważnych zasadach takich jak choćby to, że młode rośliny powinniśmy przesadzać raz w roku, a te nieco starsze zdecydowanie rzadziej. Starych roślin nie przesadzamy z kolei wcale. Przesadzanie roślin do nowego podłoża ma także jeszcze jeden bardzo ważny aspekt: otóż nowe podłoże to dla roślin bardzo istotne źródło potrzebnych do rozwoju makro- i mikroelementów. Tymczasem ilość tego typu składników z czasem po prostu się wyczerpuje, a co za tym idzie rośliny w starej ziemi z czasem rosną coraz słabiej. Nierzadko zaczynają także chorować, co wynika z tego, że ich podłoże nie dostarcza im elementów niezbędnych do życia. Nic więc dziwnego, że eksperci nieustannie podkreślają to, jak ważne jest dla rozwoju rośliny właściwe podłoże – jego jakość może mieć ogromny wpływ na rozwój, ale też zdrowie roślin na przestrzeni lat. Warto więc zadbać o to, by podłoże naszych roślin było świeże i żyzne, dzięki czemu będą mogły się one spokojnie rozwijać.
Kiedy i jak przesadzać rośliny?
Ważne jest, by przesadzać rośliny w sposób regularny. W tym celu należy przyjąć pewne ramy czasowe co do konkretnych roślin i pamiętać, by rośliny balkonowe co roku przesadzać do nowego podłożą, podobnie jak młode czy szybkorosnące rośliny. Z kolei rośliny domowe z reguły przesadza się co dwa, trzy lata. A w jaki sposób najlepiej przesadzać? Trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednio dużą doniczkę – rośliny z czasem wymagają bowiem coraz więcej miejsca. I tak, w przypadku małych roślin nowa doniczka powinna mieć średnicę o dwa, trzy centymetry większą niż poprzednia. Z kolei w przypadku średnich roślin będzie to już pięć centymetrów różnicy. Duże rośliny to trochę inne zasady, gdyż w tym przypadku z reguły wymieniamy już tylko podłoże. Spore znaczenie ma również wybór odpowiedniej doniczki, przede wszystkim ze względu na materiał, z którego jest ona zrobiona. Gliniane doniczki są z reguły dość ciężkie, ale z drugiej strony zapewniają dobrą wymianę powietrza przez mikropory. Z kolei pojemniki z tworzyw sztucznych takiej wymiany nie zapewnią. Charakteryzują się jednak nieco większą praktycznością, a do tego także niższą ceną. Najwięcej osób stawia na klasyczne doniczki charakteryzujące się dnem z otworami, przez które to może wypłynąć nadmiar wody.
Prócz samej donicy bardzo ważne jest także odpowiednie podłoże – należy unikać przede wszystkim tych najtańszych produktów czy ziemi ogrodowej, która niekoniecznie nadaje się do roślin doniczkowych.
Polecane artykuły
Jakie są cechy dobrego tłumacza?
Znajomość języka obcego to oczywiście najważniejsza cecha każdego dobrego tłumacza, natomiast to nie wszystko. Bo choć znajomość języka jest niezwykle ważna to jednak samą znajomością nie stworzymy dobrego tłumaczenia. Dobry tłumacz powinien mieć także zestaw innych cech, aby móc z sukcesem pracowa
Jak dobrze wykorzystać betoniarkę na budowie?
Betoniarka to jedna z podstawowych maszyn na każdej budowie. W zasadzie trudno jest sobie wyobrazić budowę domu czy innegobudynku bez betoniarki. Dlaczego jej rola jest taka ważna? Betoniarka to maszyna, za pomocą której stworzymy mieszankę betonową, dzięki której możliwe będzie zbudowanie budynku.