Świerk pospolity

Świerk pospolity

Swoją nazwę drzewko to zawdzięcza z pewnością między innymi szerokiemu występowaniu. Świerk pospolity ma tę szansę być tak popularny zwłaszcza dlatego, że nie ma on dużych wymagań warunków uprawnych. Pozwala to na jego szeroką ekspansję w Polsce i nie tylko. Dzięki temu jest on zwykle bardzo łatwo dostępny, nawet w okresie świątecznym kiedy to każdy szuka do domu odpowiedniej choinki. Warto też zaznaczyć, że po jodle jest to najwyższe drzewo europejskie, które w sprzyjających warunkach może osiągać nawet ponad sześćdziesiąt metrów wysokości.

To właśnie świerk pospolity stanowi bardzo dużą część roślinności polskich lasów. Cechą charakterystyczną tego gatunku są zwisające szyszki, których kształt przypomina niewątpliwie cygaro. Tworzą się one głównie w okolicy wierzchołka drzewa, natomiast jesienią wszystkie opadają. Szyszki świerku to szeroko stosowany dodatek dekoracyjny odnajdujący się nie tylko w stroikach, ale też innych, nieco większych aranżacjach. Co ciekawe, świerki znane są także ze swojego płytkiego systemu korzeniowego.

W czasie większych wichur, ulew lub huraganów to właśnie one stanowią dość duży procent wszystkich powalonych drzew. Mimo tego chętnie stosowane są jako drzewa ozdobne w parkach i ogrodach, a także w roli świątecznej choinki w domu.

Charakterystyka świerku pospolitego

Wiele osób bardzo ceni sobie właściwości drewna świerkowego. Jest ono bardzo jasne, miękkie oraz elastyczne. Dodatkowo, wykazuje doskonałe właściwości rezonansowe, stąd też często używane jest do wytwarzania instrumentów muzycznych: skrzypiec, altówek, kontrabasów, wiolonczeli, gitar, basów lecz również pudeł rezonansowych fortepianów.

Drewno świerku pospolitego stosowane jest również w budownictwie, które docenia jego wysoką wytrzymałość idącą w parze z trwałością. Dodatkową cechą charakterystyczną tego drewna są właściwości ostrzegawcze. Sprowadzają się one do emisji akustycznej surowca w przypadku stanów obciążeń, które mogą prowadzić do zagrożenia konstrukcji. Świerk pospolity wykorzystywany jest szeroko jako element dekoracyjny. Może on być elementem rosnących na podwórku grup iglaków lub też urozmaicać ogrodowy skalniak.

Poza tym, ze względu na swoją gęstość i wysokość, świetnie sprawdzi się w roli żywopłotu. W przypadku dysponowania dużą ilością czasu możemy pozwalać sobie na jego przycinanie. Jest ono jednak opcjonalne, ponieważ nieprzycinane świerki również będą w bardzo dobrej kondycji.